Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am rugat un prieten să transfere, prin Western Union, ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am rugat un prieten să transfere, prin Western Union, 4500 E în Germania de pe numele lui pe numele meu, dar când am ajuns acolo suma era ridicată de altă persoană. Ce pot să fac?

Cum pot recupera banii depusi pe numele meu? Acum cateva zile am cazut intr-o capcana ...trebuia sa iau o masina...etc. Am rugat un prieten sa imi faca transfer pe western union de pe numele lui pe numele meu pe Germania(noi suntem in belgia)la suma de 4500e . Cand am ajuns in Germania am aflat ca suma era ridicata deja de catre alta persoana.
Cum se poate ridica bani asa fara buletinu meu?
Vreau sa dau banca in judecata am castig de cauza?
Care este procedura pentru a afla ce trebuie sa fac in situatia asta?
Decamdata sunt un pagubitu nu stiu ce sa fac.
Manuela Rășină, administrator
Faceti plangere la Politie. Insa Politia nu e agentie de recuperat bani.
Plangerea penala trebuie depusa in Germania.
E bine sa va grabiti ca sa se vada pe camere persoana care a ridicat banii.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Bună ziua, as dori sa știu dacă v-ați rezolvat situația amintita. Motivul pentru care îmi doresc sa știu ce s-a întâmplat e ca și eu am pățit exact la fel...
Buna seara,
Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare, ce se poate in aceasta privinta? Nu mi se pare normal ca aceasta platforma sau companie Western Union sa nu-mi asigure banii cu absolut nimic. Ce putem face? Mai ales ca suntem foarte multi in aceasta situatie?
MariusVlad, utilizator
Pe langa faptul ca este problema politie de a gasi infractorul este si problema Western Union de a te asigura ca are grija de banii tai. Atunci de ce mai platim acele comisionea imense?