Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Persoaná desemnatá
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Persoaná desemnatá

Am infiintat o firmá nouá de transport intern si international cu un singur camion. Sînt obligat sá angajez persoaná desemnatá cu norma intreagá sau pot so angajez cu 2 ore ????? .Vá multumesc.
Ordin 761/1999
art. 1
(1) Pentru efectuarea operaţiunilor de transport rutier de marfa sau de persoane operatorii de transport vor desemna, dintre angajatii lor, una sau mai multe persoane fizice care să conduca permanent şi efectiv aceasta activitate.
(2) Persoana fizica desemnata sa conduca permanent şi efectiv activitatea de transport rutier trebuie să fie titular al unui certificat de pregatire profesionala.

Prin urmare, persoana fizica desemnata sa conduca activitatea de transport rutier poate fi angajata si cu timp partial.