Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu medical in timpul somajului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu medical in timpul somajului

Sunt in somaj de 5 luni iar acum am concediu medical. Baza de calcul a indemnizatiei pentru incapacitate temporara de munca vor fi veniturile salariale din ultimile 6 luni de activitate inainte de intrarea in somaj sau veniturile din ultimile 6 luni inainte de data intrarii in concediu medical adica veniturile salariale din ultima luna lucrata( deoarece sunt de 5 luni in somaj) si indemnizatia de somaj incasata in cele 5 luni de somaj.Multumesc.
Se iau ca baza ultimele 6 luni inainte de concediul medical, in care intra si lunile de somaj.
Ultimele 6 luni anterioare acordarii concediului medical, dezi ultima luna de activitate si 5 luni de somaj.
Concediul medical va suspenda somajul.