avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amendă auto, aplicare eronată sancțiune. Ce șanse ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amendă auto, aplicare eronată sancțiune. Ce șanse de reușită ar avea contestarea PV?

Buna ziua

Am primit o amenda auto ptr depasirea vitezei legale pe un tronson de drum cu 70km/h limita. Amenda este pentru viteza de 86km/h, scrisa si in PV iar amenda este de 4 puncte amenda 4x145 = 580 RON. Conform codului rutier, pentru depasire intre 10 - 20 km/h, amenda ar fi de 3 puncte. Pot contesta pv-ul ?
Ultima modificare: Marți, 3 Octombrie 2017
Admin, administrator
Cel mai recent răspuns: eduard1987 , utilizator 17:07, 28 Martie 2018
In primul rand va multumesc tuturor pentru raspunsuri si pentru ajutor.

Plangerea a fost facuta de mine, prin posta, cu completariile necesare.

Plangerea a fost adimisa.

Citez :

Ora estimata: 09:00
Complet: C 7
Tip solutie: Admite plângerea
Solutia pe scurt: Admite plângerea contravenţională Dispune anularea procesului verbal seria PBZX, nr. 141674/08.09.2017 şi înlăturarea tuturor sancţiunilor dispuse prin acesta. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare. Declaraţia de apel motivată se depune la Judecătoria Buzău, sub sancţiunea nulităţii. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 12.02.2018.
Document: Hotarâre 705/2018 12.02.2018

Am inchieiat citatul.

Mai am o intrebare la Dvs. : ce trebuie sa fac in continuare pentru recuperarea sumei ?

Multumesc,
EC

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Folosirea proiectoarelor de ceata Paul1410 Paul1410 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu o situatie. Am fost oprit aseara in loc Suceava de un echipaj de politie cu girofarurile aprinse din cauza ca circulam cu ... (vezi toată discuția)
Proces verbal redactat greșit Mihai mka Mihai mka Care credeți că ar fi șansele de câștig în cazul contestării în instanță a unui PV redactat greșit și anume: am fost surprins de aparat radar că ... (vezi toată discuția)
Amenda itp expirat eu1983 eu1983 Buna ziua , La o depasire de viteza, m-a oprit politistul si la verificarea documentelor s-a constatat ca aveam ITP-ul expirat . Am pe proces trecute 2 ... (vezi toată discuția)