Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amendă auto, aplicare eronată sancțiune. Ce șanse ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amendă auto, aplicare eronată sancțiune. Ce șanse de reușită ar avea contestarea PV?

Buna ziua

Am primit o amenda auto ptr depasirea vitezei legale pe un tronson de drum cu 70km/h limita. Amenda este pentru viteza de 86km/h, scrisa si in PV iar amenda este de 4 puncte amenda 4x145 = 580 RON. Conform codului rutier, pentru depasire intre 10 - 20 km/h, amenda ar fi de 3 puncte. Pot contesta pv-ul ?
Admin, administrator
In primul rand va multumesc tuturor pentru raspunsuri si pentru ajutor.

Plangerea a fost facuta de mine, prin posta, cu completariile necesare.

Plangerea a fost adimisa.

Citez :

Ora estimata: 09:00
Complet: C 7
Tip solutie: Admite plângerea
Solutia pe scurt: Admite plângerea contravenţională Dispune anularea procesului verbal seria PBZX, nr. 141674/08.09.2017 şi înlăturarea tuturor sancţiunilor dispuse prin acesta. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare. Declaraţia de apel motivată se depune la Judecătoria Buzău, sub sancţiunea nulităţii. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 12.02.2018.
Document: Hotarâre 705/2018 12.02.2018

Am inchieiat citatul.

Mai am o intrebare la Dvs. : ce trebuie sa fac in continuare pentru recuperarea sumei ?

Multumesc,
EC