Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata zile de CO in cazul demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata zile de CO in cazul demisie

Buna ziua,

Conform CIM la inceputul anului 2017 am primit 21 de zile de concediu.
Am demisionat in 26.08.2017 iar in momentul respectiv mai aveam 5 sau 6 zile de concediu. Angajatorul e obligat sa plateasca acele zile?
Angajatorul este obligat fie sa va aprobe o cerere de concediu de odihna-deci sa va lase sa le efectuati, fie sa vi le plateasca. Daca nu vreti sa le efectuati deci, da, este obligat sa vi le plateasca.
Zilelele de CO neefectuate vi se compenseaza in bani la incetarea c.i.m., potrivit art.146 alin.3 C.mun.

Neplata drepturilor salariale poate face obiectul :
- unei sesizari la ITM-ul in raza caruia acel angajator isi are sediul social
- unei actiuni in instanta la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca.
- unei proceduri de mediere.
Potrivit art.146 alin.3 C.mun.
"Adnotare 4. Acordarea compensaţiei pentru cazul încetării contractului individual de muncă se realizează indiferent de motivul încetării contractului, fiind proporţională cu durata de timp care s-a scurs de la începutul anului..."

Prin asta inteleg ca doar zilele de CO aferente pana la data demisionarii se compenseaza. Nu se platesc toate zilele pana la finalul anului.
Am inteles eu gresit?

saulescueduard a scris:

Potrivit art.146 alin.3 C.mun.
"Adnotare 4. Acordarea compensaţiei pentru cazul încetării contractului individual de muncă se realizează indiferent de motivul încetării contractului, fiind proporţională cu durata de timp care s-a scurs de la începutul anului..."

Prin asta inteleg ca doar zilele de CO aferente pana la data demisionarii se compenseaza. Nu se platesc toate zilele pana la finalul anului.
Am inteles eu gresit?

Nu. Nu ati inteles deloc gresit.

I Cristina, utilizator
Vi se compenseaza in bani toate zilele de Co neefectuate.