Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contract de munca

doresc sa stiu daca in momentul in care se inchide contractul de munca cu un angajator acesta este obligat sa plateasca angajatului zilele de concediu de odihna pe anul in curs de la 1 ianuarie pana in momentul lichidarii? daca data lichidarii este 15 aprilie, cate zile de concediu de odihna corespund acestei perioade? ( 1 ianuarie - 15 aprilie)?
Potrivit art.146 alin.4 C.mun., CO neefectuat se compenseaza in bani la incetarea c.i.m.

Pentru perioada in cauza, aveti dreptul la 6 zile lucratoare de CO daca in c.i.m. aveti prevazuta o durata a CO de 20 de zile lucratoare sau de 21 de zile lucratoare.

Daca nu s-a efectuat CO, atunci angajatorul are obligatia de a va compensa in bani cele 6 zile lucratoare de CO la incetarea c.i.m.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Da, concediul de odihna neefectuat se compenseaza in bani, la data incetarii muncii. Cat ce priveste calculul, zilele de concediu sunt calculate la perioada efectiv lucrata dintr-un an calendaristi (1/01-31/12) si sunt minim 20 de zile. Zilele de concediu datorate ar fi de 6.
Av. Alina VEZUREANU, Avocat
5 sau 6?? :)
La 6 zile lucratoare de CO aveti dreptul.