Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radierea din circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radierea din circulatie

Nu stiu cum sa procedez!
In "ORDIN nr. 1.501 din 13 noiembrie 2006 privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii și eliberarea autorizației de circulație provizorie sau pentru probe a vehiculelor", se spune ca:
"În cazul vehiculelor înmatriculate anterior datei de 1 iulie 1993, care dețin certificate de înmatriculare și numere de înmatriculare modele vechi sau care au o vechime de fabricație mai mare de 30 de ani, radierea se poate efectua în baza unei declarații pe propria răspundere a titularului înmatriculării ori a moștenitorilor legali ai acestuia, care să ateste că vehiculul a fost dezmembrat sau retras definitiv din circulație și nu mai circulă pe drumurile publice."
Masina este inmatriculata in 1997, dar e mai veche de 30 de ani. In acest paragraf din Ordin, este vorba de doua conditii care trebuiesc indeplinite cumulativ pentru radierea din circulatie sau este vorba de doua conditii diferite, adica pentru a radia masina din circulate be baza de declaratie pe proprie raspundere, trebuie sa indeplinesc fie o conditie (inmatriculare cu cerificate vechi de dinainte de 1993), fie cealalta (masina mai veche de 30 de ani)?
Legiutorul a prevazut 2 situatii distincte in care proprietarul vehiculului, mostenitorii sau tertul mandatat de acesta pot desfasura acte si actiuni cu scopul radierii vehicul din circulatie
Am inteles. Dar daca depun aceasta declaratie pe proprie raspundere ca vehiculul meu mai vechi de 30 de ani a fost dezmembrat, ce alte acte/documente mai imi trebuie? Si mai trebuie sa fac si dovada depunerii vehiculului intr-un spatiu adecvat, asa dezmembrat cum este? Eu nu ma pricep, pentru ca neavand permis de conducere niciodata, am dat-o unui prieten care a avut nevoie de piese de schimb, ca nici nu mai mergea cum trebuie. Masina este mostenita si este trecuta in Certificatul de mostenitor, iar in baza acestuia m-am inregistrat la plata impozitului, ca asa e legal. Dar nu am inmatriculat-o pe numele meu pentru ca nu avea rost, nefiind sofer.
Iata documentele necesare în cazul dvs:
Documente necesare pentru radierea la cererea proprietarului
a) Cerere radiere, însoţită de copia unui document care atestă deţinerea unui garaj/curte/teren/parcare unde va fi depozitat vehiculul respectiv;
b) certificatul de înmatriculare (în cazul pierderii/furtului, declaraţia din care să rezulte pierderea sau furtul certificatului de înmatriculare);
c) plăcuţele cu număr de înmatriculare (în cazul pierderii/furtului, declaraţia din care sa rezulte pierderea sau furtul certificatului de înmatriculare);
d) cartea de identitate a vehiculului în original şi copie;
e) fişa de înmatriculare cu viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale, stabilită potrivit legii, sau a certificatului de atestare fiscală;
f) trei exemplare completate ale certificatului de radiere;
g) documentele de identificare a solicitanţilor în original şi copie;
h) declaraţia pe proprie răspundere a titularului înmatriculării sau a moştenitorilor legali ai acestuia, care să ateste că vehiculul a fost dezmembrat sau retras definitiv din circulaţie şi nu mai circulă pe drumurile publice în cazul vehiculelor înmatriculate anterior datei de 1 iulie 1993, care deţin certificate de înmatriculare şi numere de înmatriculare modele vechi, sau care au o vechime de fabricaţie mai mare de 30 de ani.
Gheorghe Florin, Consilier juridic
Dar nu mai am nici Cartea de identitate, nu stiu ce-am facut cu ea ca nu o mai gasesc. Probabil am aruncat-o din greseala cu niste carti si reviste vechi, cand am renovat. Seria cartii de identitate o am trecuta in certificatul de mostenitor. Se poate lua un duplicat?
Se poate lua un duplicat de la RAR dar vedeți poate merge tot cu declarație pe propria răspundere că ati pierdut-o.