Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Latratul cainelui (pe timpul zilei)
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Latratul cainelui (pe timpul zilei)

Buna ziua.

Am un caine ce are varsta de 3 luni jumatate. Il am deja de o luna si un pic.

Cainele incepe sa latre doar cand este lasat singur acasa, pe timpul zilei, in cursul saptamanii. E lasat singur de la ora 7:00 pana pe la 15:00, maxim.

I-am achizitionat de doua zile o zgarda anti-latrat cu electrosocuri, pentru a-l dresa.

Problema mea sunt vecinii. Acesti vecini, din primele cinci minute de latrat (cainele acum, cu zgarda, nu latra mai mult de cateva zeci de minute, MAXIM, dupa care se opreste), ma suna, ma ameninta ca suna la politie, la protectia animalelor (asta pentru ca "plange cainele"). De asemenea, sperand ca nimeresc si ei un timp, spun ca animalutul plange de ore bune, dar punand un alt vecin sa asculte, e liniste, sau eu sunt plecat abia de cateva minute si spun aceasta aberatie, urmata de respectivele amenintari. Sa nu mai spun ca mi-au spus sa-l dau, ca imi gasesc ei unde sa-l dau.

Intrebarea mea este, in ce termeni legali "se incadreaza" comportamentul cainelui, dar si aceste amenintari ale vecinilor. Acest caine este o rasa ce poate fi de paza. Iar latratul cainelui va disparea dupa maxim o luna, cand intelege cu exactitate ce face zgarda antilatrat.

Pot fi amendat? Chiar pot suna la protectia animalelor si sa patesc ceva?
Ceea ce fac ei se poate numi hartuire?

Multumesc!

In conditiile in care vecinii,deranjati de cainele dv,sesizeaza oficial autoritatile ,iar acestea confirma sesizarea,puteti fi sanctionat
Nu poate fi vorba despre hartuire in conditiile in care factorul generator al nemultumirilor provine exclusiv de la dv
ynocentta a scris:

In conditiile in care vecinii,deranjati de cainele dv,sesizeaza oficial autoritatile ,iar acestea confirma sesizarea,puteti fi sanctionat
Nu poate fi vorba despre hartuire in conditiile in care factorul generator al nemultumirilor provine exclusiv de la dv

La fel de bine vecinii spun ca animalulutul latra ore bune, iar el se opreste dupa maxim o jumatate de ora.

S-a oprit si dupa 5 minute, iar ei tot au sunat si au spus ca latra de o jumatate de ora si inca o face, iar saracutul dormea.

Cand le este spus ca noi cunoastem defapt cat timp a latrat si cum este acum, raspund cu "Da, intradevar acum nu se mai aude latratul" si "Nu am apreciat bine timpul".
vizcatalin, utilizator