avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Poți refuza avocatul din oficiu dacă ești suspect ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Poți refuza avocatul din oficiu dacă ești suspect sau inculpat într-un caz penal și nu ai un alt avocat?

Atât.
Și dacă vrei să te aperi singur fără să-ți bage pe gât un avocat din oficiu`??
Nu poți avea posibilitatea să te aperi singur`??
Înseamnă că se încalcă ART. 6 din CEDO - Dreptul la un proces echitabil`!!
Userul înțeleg că nu dorește înlocuirea celui din oficiu, ci pur și simplu vrea să se apere singur, fără să-l încurce un interpus, dar nici nu-l interesează să-și angajeze avocat privat.
Dacă motivează că dorește să se apere singur, și solicită asta în scris prin cerere, va fi refuzat`?
Ultima modificare: Miercuri, 13 Septembrie 2017
Dapix, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In Europa nu se poate asa ceva.
Chiar jurisprudenta CEDO obliga la avocat din oficiu si inexistenta dreptului la refuzul avocatului din oficiu.
Inculpatul se poate apara si singur atunci cand are ultimul cuvant dupa pledoaria avocatului din oficiu.

In urmarirea penala poate fi ca si singur daca are avocat din oficiu intrucat acesta doar asista la darea declaratiei si poate fi pasiv, astfel incat acuzatul sa se apere singur in realitate.
Ca ii spune ca e bine sa recunoasca nu inseamna ca il si obliga.
Inculpatul poate da declaratia de nerecunoastere a faptei chiar daca avocatul din oficiu ii spune sa recunoasca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am fost oprit in trafic si am iesit pozitiv la drug test! am ... Ionut61 Ionut61 Am fost oprit in trafic si am iesit pozitiv la drug test! Am fost condus la inml mi s a luat probe de sange si urina a venit rezultatul la fel pozitiv, ... (vezi toată discuția)
Schimbare avocat de catre judecator? Cezar augustin Dinu Cezar augustin Dinu astasi, la galati, intr-un proces penal, inculpatul era asistat de catre avocat angajat. Judecatoarea a apreciat ca acesta nu ofera asistenta juridica ... (vezi toată discuția)