avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de crestere a copilului

Buna! Sunt o mamica care in noiembrie ca avea doi ani de cand a nascut. Sunt din nou gravida,sarcina avand aproape doua luni . Frirma la care am lucrat inainte sa nasc a dat faliment. Intrebarea mea este,ce pot face pentru a primi indemnizatia si dupa al doilea copil? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Timea Bara , utilizator 17:37, 13 Septembrie 2017
Care este data de nastere a copilului si cand ati intrat in CCC pentru primul copil?
24.11.2015 s-a nascut copilul,si undeva la mijlocul lui Decembrie am in concediu de crestere a copilului.
Mii de scuze ma refeream la data prezumata a nasterii celui de-al doilea copil.
Mijlocul lunii Mai,2018
Perioada eligibila pentru CCC2 : iunie 2016 - mai 2018

Perioada luata in calcul : iunie 2016 - noiembrie 2017 (18 luni)

In speta, beneficiati de indemnizatie si pentru cel de-al doilea copil.

Alte discuții în legătură

Indemnizatie SelenaMarina SelenaMarina Buna seara, am si eu o situatie la care nu gasesc raspuns. La primul copil am beneficiat de indemnizatie timp de 2 ani, in ultima luna de luat indemnizatia ... (vezi toată discuția)
Ccc Ioana.B.90 Ioana.B.90 Buna ziua.am si eu o intrebare.de curand am aflat ca sunt insarcinata.momentan nu lucrez.am fost in ccc care s-a terminat in oct-nov 2017 cand a facut copilu 2 ... (vezi toată discuția)
Soția a rămas gravidă după încetarea contractului de muncă razvan_george razvan_george Buna ziua. Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns pentru problema urmatoare : Sotia si-a dat demisia de la locul de munca in data de 29 iunie , anul acesta si ... (vezi toată discuția)