Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Violenta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Violenta

Bună ziua. In satul în care am copilărit eu sa mutat o familie de romi. Copilul lor se ia de copilul meu mereu .am fost și la politie dar nimeni nu a făcut nimik .adulți din aceea familie a băut o femeie pe strada ,a amenințat un vecin iar politia nu face nimic. Unde pot apela sa se rezolve ceva .chiar nu se poate așa ceva .
Daca acel copil este minor (sub 14 ani), nu raspunde nici contraventional nici penal. Daca persoanele adulte au agresat si amenintat o alta persoana, acea persoana trebuie sa inainteze o plangere prealabila intrucat pentru faptele mentionate, punerea in miscare a actiunii penale este conditionata de existenta plangerii prealabile.