Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Permis de sedere permanenta in Romania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Permis de sedere permanenta in Romania

Buna ziua, sotul meu e cetatean non UE, are permis de sedere temporar pe o perioada de 5 ani, ca membru de familie. Nu a stat permanent pe teritoriul Romaniei in cei 5 ani. La cerea de prelungire a permisului de sedere exista riscul sa nu-i mai prelungeasca sau sa-i refuze dreptul la sedere permanenta pe teritoriul Romaniei

Multumesc
Buna ziua,

Da, exista riscul sa nu i-l prelungeasca. Asta ar insemna ca trebuie s-o luati de la inceput cu permisul de sedere pe termen de un an de zile, nu ca i se refuza dreptul de sedere permanenta.
Permis permanant
Buna ziua, am citit intrebarea dvs la referire de a puteai calatorit fara partener de familia in caz ca detineti un permis permanant de membru al familiei unei cetatean roman, eu si sotia mea dorim sa plecam in anglia,din experienta dvs pot sa ma duc cu ea fara sa fie nevoie de o viză? Multumesc frumos