Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mod de calcul valoare masa succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mod de calcul valoare masa succesorala

Cum se calculeaza valoarea unor terenuri si imobile ce urmeaza a face obiectul dezbaterii masei succesorale?
In functie de valorile din expertiza notariala.
Deci notarul ne va spune care este valoarea mostenirii si cat avem de platit? Pot exista diferente intre preturi in functie de notarul ales? Multumesc pt raspuns!
doar_dana a scris:

Deci notarul ne va spune care este valoarea mostenirii si cat avem de platit?

Da.

Exista un onorariu minim, care se aplica la orice birou notarial.
Maximul il stabileste fiecare notar, in functie de complexitatea spetei, de timpul alocat procedurii succesorale, de modul cum isi apreciaza munca.
Pot exista diferente in ceea ce priveste onorariul notarului,in ceea ce priveste evaluarea bunurilor imobile ce compun masa succesorala nu,aceasta realizandu-se cf grilei .
Multumesc