Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ajutor!! Probleme vanzare casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ajutor!! Probleme vanzare casa

Buna ziua.
Intampin probleme in vanzarea unui teren cu casa . Suprafata terenului s-a modificat putin , pe minus , pierzand in instanta o ,, bucatica,, de teren ( revendicata de un vecin) .
Eu vreau sa vand dar nu pot din cauza celor de la cadastru ... am fost refuzata de 4 ori din diverse motive , in mare nepotrivire de suprafata . Este extrem de frustranta situatia , de-a dreptul jenanta sa nu pot obtine un extras cu noua suprafata ... asta dupa ce am depus la dosar toate hartiile posibile ptr a demonstra modificarea.
Cineva mi-a sugerat o plangere in instanta . Pai va dati seama ce presupune ? Timp si bani . O adevarata bataie de joc . Valoarea casei nu se compara cu toata cheltuiala, stradania depusa.

Oare chiar nu exista o cale legala de a instraina terenul si casa ?
Prin instanta oare nu se poate ? si sa nu fie nevoie de extras de la cadastru?

Va rog din suflet , daca exista cai legale , luminati-ma si pe mine .

Eu am cunostinta de posibilitatea vanzarii sau tranferului proprietatii prin instanta ... dar la terenuri .... nu stiu daca se poate la teren si casa .
~ Conținut șters la cerere ~
Oare daca fac asta am sanse de castig ? sau pierd iar timpul si banii ? si poate sunt pusa sa platesc cheltuielile de judecata ptr cealalta parte ( cei de la cadastru)
~ Conținut șters la cerere ~