Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie gravide
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie gravide

Buna ziua sotia mea este gravida in 3 saptamani.Va rog imi spuneti daca:
a)se poate angaja la 2 angajatori diferiti unul cu CIM de 8 ore altul cu 2-4ore
b)indemnizatia o sa primeasca de la cele 2 firme cumulat?sau cum?(de exemplu la prima firma are minim pe economie 1450 lei brut si la a 2 a firma la fel minim pe economie o sa aiba 1450 lei brut)
c)cum se calculeaza indemnizatia?ar trebui sa nasca cam in 05.2018.Iar in ultimii 2 ani inaintea nasterii copilului a lucrat 12luni din 10.ianuarie.2016 pana in iunie2017(3 luni a fost casnica,in perioada 01.iunie.2017-07.septembrie.2017)iar de pe 07.septembrie.2017 pana in mai.2018 mai sunt 9 luni.Iar la a 2 -a firma urmeaza sa se angajeze in octombrie.2017
d)imi puteti da un exemplu de calcul la aceste 2 firme cu minimul pe economie cum se calculeaza indemnizatia.
Despre care indemnizatie vorbiti , despre indemnizatia de maternitate sau despre indemnizatia pentru cresterea copilului ?
crestere a copilului