Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Majorarea punctului de pensie și pensia minima de 520 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Majorarea punctului de pensie și pensia minima de 520 lei

Buna seara!

O doamna de la Casa de Pensii din Bucuresti spunea la televizor ca chiar daca creste punctual de pensie,

pensia minima de 400 lei nu va creste deoarece e prea mica(n-am inteles ce e prea ‘mica”),
Dar odata cu cresterea pensiei minime de la 400 la 520 lei, va beneficia si aceasta de o majorare odata cu cresterea punctului de pensie, deoarece se mareste “ceva” in aceasta suma de 520 lei.

Este adevarat?

Si cu cat se mareste pensia minima de 520 lei (daca este cum spune doamna de la Casa de Pensii?)

Va multumesc.
Ce punctaj mediu anual aveti pe cupon ?
Inca nu sunt pensionar.
Dar am intrebat in principiu.
Va rog sa-mi raspundeti, sunt foarte curios.
Va rog sa-mi raspundeti asa, in general, creste sau nu creste si cu cat Ca idee..
Va multumesc.
Sa vin cu un exmplu:
O persoana are punctajul mediu anual de 0,35555
La valoarea punctului de pensie de 917,1 cuantumul pensiei era 327 lei
Cand a crescut valoarea punctului de pensie la 1000 lei a crescut si cuantumul pensiei la 356 lei
Cand indemnizatia minima pentru pensionari era de 400 de lei se primea aceasta suma.
Incepand cu luna martie 2017 indemnizatia minima pentru pensionari a crescut la 520 de lei.
In concluzie:
Odata cu majoratea valorii punctului de pensie creste si cuantumul pensiei(ex:de la 327 la 356) in interiorul indemnizatiei minime pentru pensionari(acum 520 de lei).
Carp Mircea a scris:

Sa vin cu un exmplu:
O persoana are punctajul mediu anual de 0,35555
La valoarea punctului de pensie de 917,1 cuantumul pensiei era 327 lei
Cand a crescut valoarea punctului de pensie la 1000 lei a crescut si cuantumul pensiei la 356 lei
Cand indemnizatia minima pentru pensionari era de 400 de lei se primea aceasta suma.
Incepand cu luna martie 2017 indemnizatia minima pentru pensionari a crescut la 520 de lei.
In concluzie:
Odata cu majoratea valorii punctului de pensie creste si cuantumul pensiei(ex:de la 327 la 356) in interiorul indemnizatiei minime pentru pensionari(acum 520 de lei).

Va multumesc frumos.
CYBORG a scris:

Carp Mircea a scris:

Sa vin cu un exmplu:
O persoana are punctajul mediu anual de 0,35555
La valoarea punctului de pensie de 917,1 cuantumul pensiei era 327 lei
Cand a crescut valoarea punctului de pensie la 1000 lei a crescut si cuantumul pensiei la 356 lei
Cand indemnizatia minima pentru pensionari era de 400 de lei se primea aceasta suma.
Incepand cu luna martie 2017 indemnizatia minima pentru pensionari a crescut la 520 de lei.
In concluzie:
Odata cu majoratea valorii punctului de pensie creste si cuantumul pensiei(ex:de la 327 la 356) in interiorul indemnizatiei minime pentru pensionari(acum 520 de lei).

Va multumesc frumos.

Tot mai am nelamurire.
Va rog sa-mi raspundeti asa:

doamna Olguta Vasilescu a spus ca vom primi 520 lei net, in mana,iar apoi, din ianuarie 2018, 640 lei pensie minima.
Cum imi explicati dv.inseamna practic ca peste cei 520 lei sau 640 lei se va adauga o suma(datorita cresterii pct-ului de pensie) incat pensia va creste concret,peste 520 net sau peste 640 lei?Si cu cat?

Adica sa inteleg ca postasul imi va adduce mai mult de 520 lei sau 640 lei net?Asta ma intereseaza.
Va multumesc.
CYBORG, utilizator