Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de Invaliditate.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de Invaliditate.

Bună ziua! Am depus dosarul de pensionare pe caz de invaliditate cod pensie n22 și am primit decizia din care reiese ca am pensie de 222 de lei,și vreau sa știu dacă doar atât voi primi sau va fi altă suma pe cuponul de pensie. Cauza invalidității art 68 Alin 1 lit C + art 73. Stagiul de cotizare necesar 20 de ani. Stagiul total de cotizare realizat 9 ani,11 luni,28 zile,nr total puncte realizate 6,74786 punctajul mediu anual 0,22172 ,valoarea punctului de pensie 1000 lei. Vreau sa stiu daca s-a calculat corect,sau trebuie sa fac contestație, și dacă pensia va fi suplimentată pe cuponul de pensie cu o altă sumă .Va multumesc.
Veti primi indemnizatia minima pentru pensionari de 520 de lei, iar din iulie 2018 640 de lei.
Va multumesc domnule Carp.