Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Politia de frontiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Politia de frontiera

Buna ziua,
Cand are voie politia de frontiera sa opreasca autovehicolele in trafic, in zona de frontiera, nu in punct de frontiera, pe drumurile publice.
multumesc.
Care este mai concret articolul care le permite oprirea autovehicolelor in zona de frontiera.

acesta:
e) să efectueze controlul persoanelor şi al bagajelor, precum şi al autovehiculelor, mijloacelor
de transport feroviare, navelor sau aeronavelor, atunci când exista indicii temeinice ca
săvârşirea unei infracţiuni la regimul frontierei de stat este iminenta şi ca persoana sau
bunurile cautate se afla în zona controlată;
Cum este, au voie sa stea zilnic cu mana intinsa in sosea sa opreasca masini sau doar atunci cand exista indicii temeinice ca săvârşirea unei infracţiuni la regimul frontierei de stat este iminenta şi ca persoana sau bunurile cautate se afla în zona controlată;
Da, numai atunci când exista indicii temeinice ca
săvârşirea unei infracţiuni la regimul frontierei de stat este iminenta şi ca persoana sau
bunurile cautate se afla în zona controlată; Banuiesc ca infractiuniile nu sunt zilnice.