avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Politia de frontiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Politia de frontiera

Buna ziua,
Cand are voie politia de frontiera sa opreasca autovehicolele in trafic, in zona de frontiera, nu in punct de frontiera, pe drumurile publice.
multumesc.
Cel mai recent răspuns: belami958 , utilizator 05:54, 21 Noiembrie 2017
Care este mai concret articolul care le permite oprirea autovehicolelor in zona de frontiera.

acesta:
e) să efectueze controlul persoanelor şi al bagajelor, precum şi al autovehiculelor, mijloacelor
de transport feroviare, navelor sau aeronavelor, atunci când exista indicii temeinice ca
săvârşirea unei infracţiuni la regimul frontierei de stat este iminenta şi ca persoana sau
bunurile cautate se afla în zona controlată;
Cum este, au voie sa stea zilnic cu mana intinsa in sosea sa opreasca masini sau doar atunci cand exista indicii temeinice ca săvârşirea unei infracţiuni la regimul frontierei de stat este iminenta şi ca persoana sau bunurile cautate se afla în zona controlată;
Da, numai atunci când exista indicii temeinice ca
săvârşirea unei infracţiuni la regimul frontierei de stat este iminenta şi ca persoana sau
bunurile cautate se afla în zona controlată; Banuiesc ca infractiuniile nu sunt zilnice.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Limita de competenta a unui politist de frontiera victima frontieristilor victima frontieristilor buna ziua locuiesc in zona de frontiera cu serbia si acum doua zile am fost cu familia la resita drum cu adevarate peripetii de iti vine sa renunti deoarece ... (vezi toată discuția)
Cine poate opri un autoturism in trafic? doar politia? BG BG Va rog sa-mi spuneti daca in trafic poti fi oprit de o alta autoritate decat Politia Rutiera! Ex. Jandarmeria, ARR, Armata, etc. Ce se intampla daca nu ... (vezi toată discuția)
In cazul in care sunt oprit de politia rutiera, acestia au dreptul ... Iustint Iustint In cazul in care sunt oprit de politia rutiera, acestia au dreptul sa: 1. Imi ceara sa ii insotesc pana la o anumita locatie pentru a efectua un control ... (vezi toată discuția)