Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

sunt nascut in anul1953/09/16,din anul 1975/09/15 pina 2008/01/03 a-m lucrat la petrom.total stagiu de cotizare realizat 40 ani 1 luna si24 zile.mentionez ca a-m lucrat in grupa a-2-a 25 ani 5 luni si22 zile.nu m-ai sunt salariat.as vrea sa stiu cind pot sa ies la pensie?va multumesc.
Date generale: Un barbat nascut in 1953 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta atunci cand va implini 65 de ani; stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

Stagiul de cotizare: Stagiului realizat de dvs. de 40 de ani, 1 luna si 24 de zile i se adauga stagiul aferent activitatii desfasurate in grupa II de munca de 6 ani si 3 luni, rezultand un stagiu total de 46 de ani, 4 luni si 24 de zile. Conditia referitoare la stagiul de cotizare este indeplinita pentru a beneficia atat de pensie pentru limita de varsta cat si de pensie anticipata si pensie anticipata partiala.

Varsta standard de pensionare: In cazul pensiei pentru limita de varsta beneficiati de reducerea varstei standard cu 5 ani si 6 luni pentru activitatea desfasurata in grupa II de munca.

1. De pensie pentru limita de varsta puteti beneficia cand veti implini 59 ani si 6 luni, cu reducerea corespunzatoare a varstei standard.
2. De pensie anticipata sau de pensie anticipata partiala puteti beneficia la implinirea varstei de 60 de ani. V-am dat si aceasta informatie desi, fata de pct. 1, nu mai are relevanta.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
MULTUMESC FOARTE MULT
Buna seara.Ma numesc Nicoleta si as ori sa va adresez o intrebare. Pentru un barbat nascut pe 26.02.1950 cu 43 de ani de munca din care 17 ani in grupa a II- a care este varsta pentru pensia anticipata. Poate solicita pensie anul acesta?Sau dupa implinirea varstei de 60 de ani?Va multumesc anticipt.
nicocosmi, utilizator
1. Intrucat este nascut in luna februarie 1950, varsta standard de pensionare este de 65 de ani, cu un stagiu complet de cotizare de 35 de ani.
2. Potrivit legii, pentru ca a realizat stagiul complet de cotizare, poate solicita inscrierea la PENSIE ANTICIPATA PARTIALA cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, respectiv, la implinirea varstei de 60 de ani, adica in februarie 2010.
3. Pentru ca ati desfasurat activitate in conditii deosebite de munca o perioada de17 ani, poate solicita inscrierea la PENSIE PENTRU LIMITA DE VARSTA cu reducerea varstei standard de pensionare, cu cel mult 3 ani si 6 luni inaintea implinirii varstei standard de pensionare, respectiv, la implinirea varstei de 61 de ani si 6 luni, adica in august 2011.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Date generale: Un barbat nascut in februarie 1950 poate beneficia de pensie pentru limita de varsta atunci cand va implini 65 de ani; stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

Stagiul de cotizare: Stagiului realizat de 43 de ani i se adauga stagiul aferent activitatii desfasurate in grupa II de munca de 4 ani si 3 luni, rezultand un stagiu total de 47 de ani si 3 luni. Conditia referitoare la stagiul de cotizare este indeplinita pentru a beneficia atat de pensie pentru limita de varsta cat si de pensie anticipata si pensie anticipata partiala.

Varsta standard de pensionare: In cazul pensiei pentru limita de varsta, domnul va beneficia de reducerea varstei standard cu 3 ani si 6 luni pentru activitatea desfasurata in grupa II de munca.

1. De pensie pentru limita de varsta va putea beneficia cand va implini 61 ani si 6 luni, cu reducerea corespunzatoare a varstei standard.
2. De pensie anticipata sau de pensie anticipata partiala va putea beneficia la implinirea varstei de 60 de ani.
La anul, in februarie, imediat ce indeplineste varsta, poate sa depuna dosarul. :)
Din ceea ce stiu, viitoarea lege a pensiilor este departe de a fi finalizata.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic