avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 360 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt, termen depunere plângere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt, termen depunere plângere

Cat timp am la dispozitie sa depun plangere penala in cazul unui furt?
3 luni din ziua în care care ati aflat despre savarsirea faptei
Av. Mihai Cosmin Tudor a scris:

3 luni din ziua în care care ati aflat despre savarsirea faptei

Doar furtul săvârşit între membrii de familie de către un minor în paguba tutorelui ori de către cel care locuieşte împreună cu persoana vătămată sau este găzduit de aceasta, se pedepseste la plângerea prealabilă a persoanei vătămate, in rest se poate depune plangere penala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nedeclarare fapta penala intrebarelegala intrebarelegala buna ziua.sunt noua aici si am o intrebare . daca s-a savarsit o fapta penala (furt) in valoare de 200 ron in noiembrie 2013 si desi victima stia identitatea ... (vezi toată discuția)
Furt magazin Georgiannna Georgiannna In cazul in care o persoana fizica a fost gasita vinovata si s au gasit asupra ei unele produse sub 100 lei care erau din magazin, acestea s au achitat s a ... (vezi toată discuția)
Probleme cu terenul marincas2003 marincas2003 Detin 6 hectare de teren, pe care de trei ani, il lucreaza o societate comerciala, fara acte. Anul acesta, a fost semanat cu grau, iar eu l-am recoltat fara ca ... (vezi toată discuția)