Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Nedeclarare fapta penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Nedeclarare fapta penala

buna ziua.sunt noua aici si am o intrebare . daca s-a savarsit o fapta penala (furt) in valoare de 200 ron in noiembrie 2013 si desi victima stia identitatea inculpatului si nu a depus plangere pana acum , iulie 2014 mai poate face ceva acum , daca doreste sa depuna plangere?am citit in codul penal ca daca se cunoaste faptuitorul faptei si nu se depune plangerea in termen de 3 luni nu mai se poate face nimic .
Si daca a avut persoana in cauza (faptuitorul cazier) si si-a facut reabilitare,acum avand cazierul curat , se considera prima fapta?judecatorii vad totusi c-a avut cazier? multumesc anticipat.
Se poate depune plangere penala pentru furt si acum, furtul nu se sesizeaza la plangere prealabila sa fiti legata de termenul de 3 luni, exceptie ar fi furtul săvârşit între membrii de familie de către un minor în paguba tutorelui ori de către cel care locuieşte împreună cu persoana vătămată sau este găzduit de aceasta, care se pedepseste numai la plângerea prealabilă a persoanei vătămate
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
va multumesc mult pentru raspuns . si stiti cumva , daca cazierul s-a reabilitat , e curat acum , se mai considera recidiva sau "o ia de la inceput"?
Pana la urma dvs. ce doriti sa stiti? Vreti sa va recuperati banii si va intrebati daca ii faceti cumva rau persoanei respective?