Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Trebuie depusa in Romania declaratia de venit?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Trebuie depusa in Romania declaratia de venit?

Matusa mea lucreaza in alta tara europeana de 4 ani.Trebuie sa depuna in Romania declaratia de venit la Sectia Financiara?
Din cunostintele mele, daca inregistreaza plati in statul respectiv mai mult de 6 luni, nu este necesar sa achite si in Romania. Puteti solicita o adeverinta de la serviciul respectiv din strainatate pe care sa o depuneti la Impozite si Taxe locale. (art. 59 si art. 130 din legea 227/2015 privind codul fiscal).