Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot desființa o construcție fără autorizație ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot desființa o construcție fără autorizație pe cheltuiala autorilor?

Acum cand am devenit proprietar , am constataat faptul ca fostii proprietari inpreuna cu un vecin , au edificat niste trepte de beton pe surafata de teren care era gradina , fara autorizatie de cosntructie conferindui calitatea de drum catre strada principala . Pot cere desfiintarea acese constructii si sa readuca la forma initiala ? Adica cei ce au edificat treptele de beton sa refaca gradina . Repet s-au facut fara autorizatiede constructie
LAURA4628, utilizator
Daca lucrarea este executata fara acordul proprietarului si fara autorizatie de constructie,aveti dreptul sa solicitati dezafectarea acesteia
Notificati oficial pe cel care a executat modificarea cu obligatia dezafectarii acesteia-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Aceasta lucrare a fost executata in anul 2002 dar acum am descoperit faptul ca nu are autorizatie . se mai poate cere desfiintarea ?
cum notific OFICIAL ?