avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot desființa o construcție fără autorizație ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot desființa o construcție fără autorizație pe cheltuiala autorilor?

Acum cand am devenit proprietar , am constataat faptul ca fostii proprietari inpreuna cu un vecin , au edificat niste trepte de beton pe surafata de teren care era gradina , fara autorizatie de cosntructie conferindui calitatea de drum catre strada principala . Pot cere desfiintarea acese constructii si sa readuca la forma initiala ? Adica cei ce au edificat treptele de beton sa refaca gradina . Repet s-au facut fara autorizatiede constructie
Ultima modificare: Miercuri, 20 Septembrie 2017
LAURA4628, utilizator
Cel mai recent răspuns: LAURA4628 , utilizator 08:37, 21 Septembrie 2017
Daca lucrarea este executata fara acordul proprietarului si fara autorizatie de constructie,aveti dreptul sa solicitati dezafectarea acesteia
Notificati oficial pe cel care a executat modificarea cu obligatia dezafectarii acesteia-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Aceasta lucrare a fost executata in anul 2002 dar acum am descoperit faptul ca nu are autorizatie . se mai poate cere desfiintarea ?
cum notific OFICIAL ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care este termenul de constatare ? LAURA4628 LAURA4628 Am devenit proprietar al unei case si teren in anul 2015 . Astazi am aflat faptul ca fostii proprietari imreuna cu un vecin au edificat in anul 2002 niste ... (vezi toată discuția)
Acoperis tip sarpanta construit fara autorizatie andreea8891 andreea8891 Buna ziua tuturor, Am cumparat un apartament, anul trecut, am facut acoperis tip sarpanta, nu am avut nici o pretentie de la locatarii, Acoperisul tip ... (vezi toată discuția)
Desfiintare baterie de garaje de pe terenul personal 99AHH 99AHH Buna ziua, Am nevoie de sfaturi pentru desfiintarea unei baterii de garaje de pe terenul personal. Mentinez ca garajele au fost construite cu autorizatie de ... (vezi toată discuția)