avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul Indemnizatie de Crestere a Copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul Indemnizatie de Crestere a Copilului

Buna ziua!Am o nelamurire la calculul indemnizatie de crestere a copilului pana la 2 ani,data estimata a nasterii find luna mai2018:
a)salariile nete fara bonurile de masa adunate in ultimile 12 luni inaintea nasterii ar fi in total 27909 lei net.Indemnizatia lunara ar fi la aceasta suma cam 1977 lei.(27909/12luni x 85 /100=1977lei)
In calculul acesta nu am pus bonurile de masa in valoare medie pe luna de 300lei.(adica 12lunix300lei=3600lei)
De exemplu intr.o luna am avut salariul net 2500 lei(atat mi s.a livrat in contul banci ca fiind salariu) plus 330 lei bonuri de masa.Cum se calculeaza pentru indemnizatie a cresteri copilului adica 2500 lei(salariu)+330 lei(bonurile de masa)adica 2830 lei.Adica din cei 2830 lei se calculeaza indemnizatia pentru cresterea copilului sau decat din cei 2500 lei reprezentand salariul net.
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Cel mai recent răspuns: beta88 , utilizator 19:34, 20 Septembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Valoarea bonurilor de masa intra in calculul indemnizatiei pentru CCC.
Adica se calculeaza indemnizatia de la suma de 2500 lei ?!sau de la 2830 lei?
Ultima modificare: Miercuri, 20 Septembrie 2017
beta88, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
2830 lei .
Multumesc din suflet.O zi buna va doresc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil + alocatia de stat petr3 petr3 Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti in privinta la o chestiune simpla; va trebui sa primim indemnizatia si alocatia de stat pt bebele nostru si in scrisoarea ce ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de maternitate AmaliaPopescu AmaliaPopescu As dori sa aflu care va fii valoarea indemnizatiei de maternitate in cazul in care doresc sa raman insarcinata,dar si valoarea concediului ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia crestere copil mod calcul ContSters139791 ContSters139791 Buna ziua am o intrebare cum se calculeaza mai exact indemnizatia pentru crestere copil, si aici as vrea sa stiu ce anume se considera venituri , adica ... (vezi toată discuția)