Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul Indemnizatie de Crestere a Copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul Indemnizatie de Crestere a Copilului

Buna ziua!Am o nelamurire la calculul indemnizatie de crestere a copilului pana la 2 ani,data estimata a nasterii find luna mai2018:
a)salariile nete fara bonurile de masa adunate in ultimile 12 luni inaintea nasterii ar fi in total 27909 lei net.Indemnizatia lunara ar fi la aceasta suma cam 1977 lei.(27909/12luni x 85 /100=1977lei)
In calculul acesta nu am pus bonurile de masa in valoare medie pe luna de 300lei.(adica 12lunix300lei=3600lei)
De exemplu intr.o luna am avut salariul net 2500 lei(atat mi s.a livrat in contul banci ca fiind salariu) plus 330 lei bonuri de masa.Cum se calculeaza pentru indemnizatie a cresteri copilului adica 2500 lei(salariu)+330 lei(bonurile de masa)adica 2830 lei.Adica din cei 2830 lei se calculeaza indemnizatia pentru cresterea copilului sau decat din cei 2500 lei reprezentand salariul net.
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
Valoarea bonurilor de masa intra in calculul indemnizatiei pentru CCC.
Adica se calculeaza indemnizatia de la suma de 2500 lei ?!sau de la 2830 lei?
beta88, utilizator
2830 lei .
Multumesc din suflet.O zi buna va doresc!