Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cost notarial la cumpararea unei case cu teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cost notarial la cumpararea unei case cu teren

Buna seara
vreau sa cumpar o casa cu teren aferent in oras resedinta de judet..M-ar interesa cine suporta costurile notariale (vanzatorul sau cumparatorul?) si care este valoarea aproximativa a acestor costuri la minimul pe grila notariala.
Multumesc!!!!!!
Buna seara,
Teoretic, cumparatorul. Depinde de intelegerile celor 2.
Valoarea costurilor la notar doar acesta o poate stabili functie de grilele lor.
Multumesc!!
M-ar fi intresat o valoare aproximativa, de principiu, eventual din experienta altor utilizatori.Valoarea tanzactiei este aproape 100 000 euro.
cretzustancu, utilizator
Depinde de tipul de locuinta, de amplasament, de localitate, de strada, de componenta intregului imobil, etc!
Este absolut imposibil sa dai o cat de cat valoarae fara sa stii TOT si fara sa ai grila notarilor din zona.
Taxele care se platesc la cumpararea unui imobil sunt compuse din:
1. Impozit - care se calculeaza in functie de valoarea imobilului. Aceasta difera in functie de zona, deoarece si valoarea imobilelor - conform grilei notariale difera. Din valoarea imobilului se scade suma de 450000 lei ( Alineatul (1) al articolului 111 din Codul Fiscal), iar la diferenta rezultata se plateste un impozit de 3%. Acesta se plateste de regula de vanzator, dar se poate conveni si altfel intre parti.
2. Onorariul notarului care se calculeaza si acesta in functie de valoarea imobilului.
3. Tariful de carte funcira - 0,15% din valoarea imobilului. - platit de cumparator
Valoarea "notariala" a cladirilor o gasiti in catalogul camerei notariale la care sunteti arondat cu imobilul de vanzare. - platit de cumparator.
elian c, utilizator
La valoarea casei de 100000 de euro onorariul notarial este in jur de 5000 lei., care e platit de cumparator.
elian c, utilizator