avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare cumparare imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare cumparare imobil

Buna seara,
As dori sa stiu care sunt documentele necesare pentru incheierea unui contract de vanzare cumparare a unui imobil, si care sunt taxele pe care le plateste vanzatorul si cele pe care le plateste cumparatorul. Imobilul are si un teren.

Cu respect,
Cel mai recent răspuns: oroian-rodica , utilizator 13:59, 28 Februarie 2014
La notar se depun :
contractul de vanzare-cumparare
Incheierea de intabulare
certificatul fiscal
copii CI
certificat energetic
adresa de la asociatia de locatari (in cazul apartamentului de bloc)
ultima factura Enel
pe baza lor si a unei cereri notarul solicita extras de carte funciara pentru autentificare

In cazul in care imobilul nu are inscrierea in cartea funciara se fac demersurile in acest sens.
Se intocmeste documentatia cadastrala si se face inscrierea in cartea funciara.
Taxele pe care le plateste vanzatorul se raporteaza la impozitul pe tranzactie intre 2 -3 % din valoarea imobilului.
Cumparatorul platseste onorariul notarului si taxa ANCPI.
Taxele se raporteaza valoaraea din grila notariala functie de zona, strada, conditii.

Sau varianta in care totul depinde de intelegerea opartilor asupra modului de plata.
Multimesc!
Contractul de vanzare cumparare necesar la notar este cel facut intre parti (intocmit de vanzator si cumparatori)sau se face direct in fata notarului.
O zi buna,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Urgent!! - cumparare imobil cu procura dana 50 dana 50 Buna ziua as avea si eu nevoie de niste informatii,problema mea este urmatoare:-doresc sa cumpar o casa intr-un sat(la tara) eu momentan nu ma aflu in Romania ... (vezi toată discuția)
Act vanzare- cumparare laurentiu6 laurentiu6 buna. am o rugaminte . poate cineva sa ma ajute cu o ciorna cum arata un act vanzare - cumparare pentru casa ? vreau sa vad daca este la fel cu cel pe care il ... (vezi toată discuția)
Documente cadastrale necesare la vanzarea-cumpararea unei proprietati AureliaP AureliaP La incheierea actelor de vanzare-cumparare a unei case cu terenul aferent, intr-o comuna, vanzatorul este obligat sa prezinte documentele cadastrale? Care sunt ... (vezi toată discuția)