Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Debit dat la firma de recuperare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Debit dat la firma de recuperare

Am luat un credit la un IFN pe care l-am pus pe 4 ani. Din momentul in care l-am luat si pana luna aprilie a.c. (aproape 1 an de credit) am fost constant cu platile. Din motive financiare, timp de 5 luni nu am reusit sa mai platesc, prin urmare au aparut penalitatile. Am primit recent o notificare privind declararea scadentei anticipate a creditului, cu alte cuvinte a fost dat la o firma de colectare. In notificarea respectiva, imi apare un tabel care la final are o suma enorma, din care mai bine de jumatate din suma o reprezinta un "comision de administrare viitor" aproape 9000 lei.
Imi puteti spune daca este legal sa existe asa ceva? Ce as putea face?
Dacă ați semnat un contract cu asemenea prevederi, puteți fi bun de plată.
Dacă sunt clauze abuzive, puteți face contestație la executare, în momentul când veți fi executat silit.
Studiați contactul să vedeți ce prevede: penalități pe zi de întârziere, comisioane.....