avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare suspendare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare suspendare

Am o angajata care este in crestere si ingrijire copil si copilul va implinii 2 anii in 30.10.2017. Cum procedez cu acea luna in care ar trebui sa vina la lucru sau cum fac incetarea de suspendare de contract si mai departe?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: AlinaPavel , utilizator 09:52, 25 Septembrie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cand se doreste - data - sa se reia activitatea ?
Pai eu stiu ca, conform legii trebuie sa ii incetez suspendarea cu o luna inaite de implinirea a 2 ani a copilului.
Dar mai departe nu stiu ce sa fac.
Va multumesc.
In speta, in data de 30.09.2017 ii faceti incetarea suspendarii c.i.m..

Salariata va trebui sa depuna cerere de reluare a activitatii incepand cu data de 01.10.2017, iar angajatorul va emite deciza de incetare a supendarii cu data de 30.09.2017 si de reluare a activitatii cu data de 01.10.2017.
Multumesc frumos pt raspuns.
O zi frumoasa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transmitere revisal cu modificari clauze ulterior incetarii suspendarii unui cim trandafir2 trandafir2 Buna ziua, In situatia unui cim suspendat anterior, cim care se doreste a fi modificat odata cu reluarea activitatii salariatului, cum se poate transmite ... (vezi toată discuția)
Incetare cim cu acordul partilor dupa suspendare crestere copil 2 ani talia talia Buna ziua, In data de 5 decembrie ar trebui sa vina la lucru o angajata, copilul implineste 2 ani in data de 2 decembrie, dar doreste incetarea contractului ... (vezi toată discuția)
Revenire din cic resurseumane12 resurseumane12 data nastere copil 2.06.2010 sfarsit perioada suspendare 1.06.2010. cerere anjagat reluare activitate 4.06.2012 ce acte se intomesc si daca este corecta ... (vezi toată discuția)