Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Impozit si contributii angajator
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Impozit si contributii angajator

In cazul in care avem un angajat cu contract de munca de 4 ore, care este contributia si impozitul angajatorului ? Impozit si contributii pentru 4 ore, conform contract de munca sau impozit si contributii pentru 8 ore ?

Multumsec !
Contributii (fara impozit) pentru 1450 lei (salariul minim pe economie) daca salariul brut este sub aceasta suma.
Buna seara !
Multumesc pentru raspuns !
Dar, va rog sa ma lamuriti :
Pana in prezent pentru angajatul cu contract de munca de 4 ore, se platea CAS SI ASIG. FD SPECIAL pentru 4 ore, conform contract de munca. Dar, am primit informarea ca din aceasta luna, mu mai conteaza ca un angajat lucreaza si are contract de munca de 4 ore ! Motivul fiind ca se va plati impozit CAS SI ASIG FD SPECIAL pentru 8 ore, nu pentru 4 ore conform contract de munca ?
Este adevarat, asa se va plati, pentru 8 ore nu pentru 4 ore conform contract de munca ?
Va rog sa ma lamuriti !

Cu stima,
Da, dupa cum am spus mai sus, daca salariul brut realizat cu fractie de norma este mai mic decat salariul minim pe economie aferent unei norme intregi (acum este 1.450 lei), contributiile angajatorului se platesc la nivelul acestuia.
Nu, nu este adevarat si nici complet. Va trebui sa cititi actul normativ de reglementare adica OG 4/2017. Unitatea plateste la salariul minim doar CAS si CASS nu si celelalte contributii (medicale, fond risc, somaj etc) si doar pentru anumite categorii de salariati. (sunt exceptati minorii, studentii, pensionarii, ucenicii in anumite conditii etc)
Multumesc pentru corectie. O sa incerc sa fiu mai atent.