Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Urgent - acuzație de răpire internațională de minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Urgent - acuzație de răpire internațională de minor

Buna ziua
In anul 2015 m am căsătorit cu un cetățean iraqian , căsătorie efectuată in Romania si am plecat amândoi in Uk . In urma căsătoriei cu mine a dobândit rezidenta in Uk valabilă 5 ani . Am un copil , cetățean roman . Acum 9 luni soțul m a pârasit , am intentat divorț in România si am luat custodie provizorie pt copil pana la definitivarea divorțului in România . M am hotărât sa ma mut înapoi in România dar soțul m a acuzat de răpire internațională . Soțul meu este încă pe teritoriul statului englez , cu o rezidenta care nu ar trebuie sa mai fie valabilă , pt ca trebuia sa rămână căsătorit cu mine 5 ani ....abuzuri , bătăi etc . Încearcă sa aducă copilul in Uk doar pt a aplica de rezidenta din nou , se folosește de el ...aveți cumva idee ce urmări are aceasta situație !? Copilul are domiciliul in România . Mulțumesc
Admin, administrator
Daca este răpire internațională doar daca ă fost agresiv cu copilul va poate ajuta efectiv la proces.
E un proces foarte complicat si trebuie sa va apărați foarte bine.
Daca nu va apărați bine veti pierde aproape sigur procesul.
Sunt multe aspecte care trebuie analizate în astfel de cazuri.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Domnul avocat daca deschid si un proces in Romania pot sa am cauza de castig chiar dacal tatal se opune,el ma obliga sa ma duc sa vad baietelul la el acasa,chiar daca nu are hotarare judecatoreasca
,
Daca se admite cererea de rapire internațională veti fi obligată să predați minorul tatălui.
Încercați să vă apărați cu avocat.
Admin, administrator
No baietelul este la el ca sa refuza completamente sa mi-l dea si ma face sa il vad in casa la el doar in prezenta lui,cum pot proceda ca eu ma intorc in Romania,vreau sa il aduc in Romania,daca deschid proces in Romania am posibilitati sa iau baietelul
,
Nu cred ca veti reusi sa va judecati în România daca copilul e la el în strainatate.
Acolo o sa va judecati si ar fi bine sa va grăbiți sa o faceti.