avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... masuri si exceptii vs. procesul penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

masuri si exceptii vs. procesul penal

Buna ziua,
Imi poate spune cineva, va rog, daca un complet de camera preliminara care va decide asupra legalitatii rechizitoriului va fi automat acelasi complet care va judeca si fondul cauzei sau fondul cauzei va fi repartizat aleator ptr judecare, odata ce incheierea de legalitate din camera preliminara ramane definitiva?

Constituirea ca parte civila este necesara inca din camera preliminara sau este suficienta la inceperea procesului penal propriuzis?

Multumesc
Ultima modificare: Luni, 25 Septembrie 2017
asaofi, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Procedura in camere preliminara dar si fondul cauzei vor fi solutionate de catre acelasi complet de judecata.
Constituirea ca parte civila se poate face cel mai tarziu la termenul la care se va da citire actului de sesizare (rechizitoriul) in fata instantei de fond - de obicei este primul termen de judecata numai in masura in care procedura de citare va fi legal indeplinita la acesl termen.
Multumesc. Exista vreun temei legal prin care acelasi complet de camera preliminara este tinut sa judece si fondul cauzei?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util

Constituirea ca parte civila se poate face cel mai tarziu la termenul la care se va da citire actului de sesizare (rechizitoriul) in fata instantei de fond - de obicei este primul termen de judecata numai in masura in care procedura de citare va fi legal indeplinita la acesl termen.

Era asa conf. fostului c.p.p., acum constituirea ca parte civilă se poate face până la începerea cercetării judecătoreşti.

Procedura in camere preliminara dar si fondul cauzei vor fi solutionate de catre acelasi complet de judecata.

Da, conf. Art. 3 alin.3 c.p.p. cele doua functii judiciare sunt compatibile.
Ultima modificare: Luni, 25 Septembrie 2017
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Dle avocat Patrascu, cf Art 377 CPP, inteleg ca o constituirea ca parte civila se poate face pana la primul termen al cercetarii pe fond si nu la primul termen de camera preliminara(a1), corect?
Referitor acelasi complet la camera preliminara si pe fond, nu am pus problema compatibilitatii (fiind clar compatibile) ci problema OBLIGATIVITATI. Mai exact, dupa ce judele preliminara se pronunta asupra legalitatii rechizitoriului si dispune INCEPEREA JUDECATII CAUZEI, obligatoriu/automat acelasi complet care a judecat in a1 va judeca si fondul cauzei?
Multumesc
Ultima modificare: Marți, 26 Septembrie 2017
asaofi, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dle avocat Patrascu, cf Art 377 CPP, inteleg ca o constituirea ca parte civila se poate face pana la primul termen al cercetarii pe fond si nu la primul termen de camera preliminara(a1), corect?

Corect, pana la inceperea cercetarii judecatoresti.
Mai exact, dupa ce judele preliminara se pronunta asupra legalitatii rechizitoriului si dispune INCEPEREA JUDECATII CAUZEI, obligatoriu/automat acelasi complet care a judecat in a1 va judeca si fondul cauzei?

Da, automat, asa se intampla.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere la camera preliminara marlen marlen Am urmatoarea intrebare: in cadrul urmarii penale de la parchet m-am constituit parte civila in dosar fara a preciza insa motivele si suma cu care doresc sa ... (vezi toată discuția)
Martor în proces pentru dare de mită daniel_ionut2006 daniel_ionut2006 Buna seara! Ma poate lamuri va rog frumos cineva cu o situatie in care ma aflu? Mai exact,acum doi ani am fost nevoit sa fac un denunt impotriva unei persoane ... (vezi toată discuția)