Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Stimulent gemeni
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Stimulent gemeni

Bună ziua am gemeni si as dori sa stiu cum se acorda stimulentul în cazul meu ,multumesc !
Beneficiati de stimulent de insertie pentru fiecare dintre nasteri, adica inmultit cu doi.

OUG 111/2010:
Articolul 7
(1) Persoanele care, in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului, prevazut la art. 2 alin. (1) , obtin venituri supuse impozitului potrivit art. 3 au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 50% din cuantumul minim al indemnizatiei stabilit la art. 2 alin. (2) .
(2) Pentru persoanele care obtin venituri supuse impozitului potrivit art. 3, cu cel putin 60 de zile inainte de implinirea de catre copil a varstei de 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, acordarea stimulentului de insertie se prelungeste astfel:
a) pana la implinirea de catre copil a varstei de 3 ani;
b) pana la implinirea de catre copil a varstei de 4 ani, in cazul copilului cu handicap, fara a beneficia in aceasta perioada de prevederile art. 31 alin. (1) si (2) .

Articolul 9
(1) Concediul si indemnizatia lunara prevazute la art. 2 alin. (1) si art. 5, precum si stimulentul de insertie prevazut la art. 7 se cuvin pentru fiecare dintre nasteri sau, dupa caz, pentru fiecare dintre situatiile prevazute la art. 8 alin. (2) .

In ceea ce priveşte stimulentul de inserţie acordat în baza art. 7 din O.U.G. nr. 111/ 2010, nu se prevede o multiplicare a stimulentului de inserţie cu numărul de copii proveniţi din sarcină gemelară.

Vedeti si aceste discutii
www.avocatnet.ro/forum/discu...