Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Buna ziua,
Se prezinta urmatoarea situatie: mama si tatal copilului nu sunt casatoriti. Tatal poate intra in concediu de crestere copil? Tatal figureaza in certificatul de nastere al copilului.
Multumesc anticipat pt raspuns.
Tatal beneficiaza de drepturile stabilite in OUG 111/2010, pentru ca este parinte firesc al copilului, totul este sa indeplineasca conditiile de stagiu de cotizare.

OUG 111/2010:
Articolul 2
(1) Persoanele care, in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului, au realizat timp de cel putin 12 luni venituri din salarii si asimilate salariilor, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole, silvicultura si piscicultura, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara.
(2) Indemnizatia lunara prevazuta la alin. (1) se stabileste in cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului si nu poate fi mai mica de 85% din cuantumul salariului minim brut pe tara garantat in plata .

Articolul 8
(1) De indemnizatia lunara si stimulentul de insertie prevazute de prezenta ordonanta de urgenta beneficiaza oricare dintre parintii firesti ai copilului, daca indeplineste conditiile de acordare prevazute de prezenta ordonanta de urgenta .

Samoila Georgeta P.F.A. a scris:

Tatal beneficiaza de drepturile stabilite in OUG 111/2010, pentru ca este parinte firesc al copilului, totul este sa indeplineasca conditiile de stagiu de cotizare.
......

OUG nr.111/2010 nu prevede faptul ca, o persoana trebuie sa aiba un anumit stagiu de cotizare pentru acordarea indemnizatiei pentru CCC.

@ lorrena78
In speta, in situația în care părinții copilului nu sunt căsătoriți, dar copilul a fost recunoscut, îndeplinirea condițiilor prevăzute de lege se demonstrează pe baza anchetei sociale efectuate de autoritatea tutelară.
Cornel Vasile, Consilier juridic