Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Vecinul inundă. Ce soluții legale există pentru a-l ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Vecinul inundă. Ce soluții legale există pentru a-l obliga să-și repare și să-mi plătească daunele?

Ma confrunt cu situatia de a fi inundat periodic de vecinul care locuieste de-asupra. Chiar daca am discutat cu el de mai multe ori aceasta situatie, nu ia nicio masura. Promite ca va chema instalatori dar tergiverseaza. Ce solutii legale exista pentru a-l obliga sa-si repare instalatia si sa plateasca daunele produse in apartamentul meu ?
Presupun ca nu aveti incheiata o polita de asigurare pt locuinta.Va incheiati o polita de asigurare, deschideti dosar de dauna pt inundatie, si cand societatea de asigurari "le va bate la usa" sa-si recupereze suma despagubita catre dv. cu siguranta se va gandi de doua ori...
Formulati o notificare scrisa transmisa prin posta recomandata cu confirmare de primire. Atentionati-l ca la prima inundare il actionati in instanta. Daca nu ia masuri va trebui sa-l actionati in instanta.