Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurare RCA pe numele vechiului proprietar
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurare RCA pe numele vechiului proprietar

Buna ziua
As dori sa va intreb daca pot circula cu o masina in care am o asigurare de 6 luni pe numele mamei in vederea inmatricularii, dar ulterior am trecuto pe numele meu cu o asigurare de o luna.
Acum a expirat si as vrea sa stiu daca pot circula cu asigurarea veche , in care nu exista numele meu adica propritarul autoturismului.
Va multumesc
asigurarea trebuie sa fie pe numele proprietarului
Dar politia daca sunt oprit?
ionuttala, utilizator
O polita RCA este valabila daca este emisa pe numele proprietarului din talon .
Cu contractul de v/c, si dovada ca auto a fost inmatriculat pe numele dv, polita rca in original, mama se poate adresa companiei de asigurari cu o cerere de retur prima pt lunile ramase neutilizate
In momentul de fata autoturismul nu este asigurat. Trebuie sa incheiati o asigurare RCA pe numele proprietarului, adica al dvs.