Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Judecator: \"Am auzit destul\" - Antepronuntare?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Judecator: "Am auzit destul" - Antepronuntare?

Este antepronuntare daca la propunerea a noi martori, care sa contrazica martorul partii adverse judecatorul afirma "am auzit destul"?
Nu poate intra in aceasta categorie cat timp, asa cum ati zis, au fost audiati deja martori ai ambelor parti.
Judecatorul poate sa se fi lamurit cu privire la starea de fapt astfel ca audierea de noi martori nu ar fi putut produce dovezi noi, utile cauzei.
Daca instanta considerea ca probele administrate sunt suficiente, atunci poate sa limiteze dreptul partilor de a propune noi probe. In cazul expus de dumneavoastra nu vad o antepronuntare din partea instantei. Se poate interpreta ca se considera lamurita pe aspectul respectiv si atunci administrarea probei testimoniale cu un alt martor nu ar fi necesara.

Puteti face apel la solutia instantei daca nu va este favorabila si prin cererea de apel sa indicati martorii pe care doriti sa ii audieze instanta si teza probatorie pe care o urmariti a o demonstra cu fiecare martor.
Succes!
Multumesc pentru raspunsuri.