Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament autentic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament autentic

Buna ziua. Bunica mea din partea tatalui care ne a crescut pe mine si pe fratele meu de la 7 ani de cand parintii au divortat vrea sa ne lase o parte din avere mie si fratelui prin testament autentificat la notar. Tatal, respectiv unicul fiu al bunicii este recasatorit si mai are un copil. Se poate ataca testamentul de catre tata ? Sau de sotia acestiua ? Mentionez ca mai sunt bunuri care ii raman si lui si nu sunt cuprinse in testament.
Sotia tatalui nu este ruda cu bunica, deci nu are nici o legatura, iar tatal poate solicita reductiunea testamentului numai daca ii este incalcata rezerva succesorala de 1/2.
Sau, altfel spus, dacă partea din avere pe care bunica voiește să v-o lase prin testament nu depășește jumătate din tot ceea ce are (valoric, nu două case mai răsărite versus două cotinețe) atunci nu va exista vreo problemă.
Multumesc pentru raspuns. Nu depaseste jumatate din ce are. Dar dupa moartea tatalui ii posibil ca sotia sau fratele vitreg sa poata ataca testamentul?
Anca_chi, utilizator