Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Al 21-lea angajat sau al 21-lea CIM - pentru ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Al 21-lea angajat sau al 21-lea CIM - pentru obligativitatea contractului colectiv de muncă

Buna ziua,
As vrea să știu, obligativitatea încheierii contractului colectiv de muncă se aplică în cazul existenței unui număr de 21 sau mai multi angajați sau contracte individuale de munca? Mă interesează în ideea in care am 20 de angajați iar unul dintre ei va avea două cim. Va mulțumesc.
buz_oianu, utilizator
Nu exista in legislatie obligativitatea încheierii contractului colectiv de muncă .

Legea 62/2011 si Codul Muncii prevad ca, negocierea colectiva la nivel de unitate este obligatorie, cu exceptia cazului in care angajatorul are incadrati mai putin de 21 de salariati.

Legea se refera la salariati si nu la numarul de c.i.m.