avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... CHIRIAS OBLIGAT SA PARASEASCA LOCUINTA INCHIRIATA IN ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

CHIRIAS OBLIGAT SA PARASEASCA LOCUINTA INCHIRIATA IN 15 ZILE

IN CATE ZILE ESTE OBLIGAT UN CHIRIAS SA PARASEASCA LOCUINTA INCHIRIATA? este o legislatie pt cazuri de acest fel? SITUATIA: familie cu 2 copii sub 2 ani locuiesc in chirie intr un apartament de aproape 6 ani. relatia cu propietrul este ok...se plateste chiria la timp si toate cheltuielile. intr o zi suna propietarul care locuieste in alta localitate, ca vrea sa elibereze faMilia apartamentul in mai putin de 15 zile. ei au o problema si trebuie sa stea o luna in localitatea cu chiria....apoi au si alte motive...ca vor sa stea 2 luni, sa l renoveze si sa l vanda, etc.....perioada foarte proasta, la sfarsit de septembrie, fix cand vin stundentii....chiriile sunt de 2 ori mai scumpe si nu se gasesc aprtamente pt ca sunt luate ..sau sunt pline, etc.....exista un contract dar scris de mana, nedeclarat, in care sunt mentionate door valoarea chiriei si a avansului....care sunt drepturile chiriasilor si ale propietarilor? MULTUMESC!
Ultima modificare: Joi, 28 Septembrie 2017
ioanaflueras, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:47, 28 Septembrie 2017
Dispozitia in vigoare prevede termenul de 60 de zile ,termen care insa poate fi concret asumat de catre parti in contractul de locatiune
De regula se prevede un termen de 30 de zile
In cazul dv inexistenta contractului de locatiune cu clauze si termeni concret asumati reprezinta un element defavorabil dv
ynocentta a scris:

Dispozitia in vigoare prevede termenul de 60 de zile ,termen care insa poate fi concret asumat de catre parti in contractul de locatiune
.....



Care este textul de lege ce prevede acest termen?
Ultima modificare: Joi, 28 Septembrie 2017
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperarea garantiei din chirie, am fost nevoit sa plec deorece apartamentul nu mai era locuibil CezarAS CezarAS Buna ziua, Am o problema destul de mare in legatura cu recuperarea unei chirii. Aproximativ acum doua saptamani am fost plecat doua zile de acasa. Cand am ... (vezi toată discuția)
Conflict propietar-chirias Stefan_Adrian Stefan_Adrian Am stat 7 luni cu chirie intr-o garsoniera. Cand m-am mutat am constatat o gramada de nereguli: instalatia de apa nu functiona, instalatia de energie electrica ... (vezi toată discuția)
Apartament cumparat cu contract de inchiriere SethBV SethBV Buna ziua, am cumparat un apartament pe data de 1 decembrie 2016 de la o firma. Apartamentul are un contract de inchiriere insa nu e notat in CF. Locatarul ... (vezi toată discuția)