Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cînd se recalculeaza pensiile din 2009 la cei care au ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cînd se recalculeaza pensiile din 2009 la cei care au iesit din minerit

Cînd se recalculeaza pensiile la cei din minerit iesiti in 2009 la pensie
In HG nr. 291/ 05.05.2017 se mentioneaza:
-pentru cei pensionati inainte de 01.03.2001 incepand cu 01.07.2017
-pentru cei pensionati dupa 01.03.2001 incepand cu 01.11.2017
Se plateste din urma incepand cu 01.01.2016
HG nr. 291/ 05.05.2017
Articol unic. — După alineatul (7) al articolului 134 din Normele de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 257/2011, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 214 din 28 martie 2011, se introduc zece noi alineate, alineatele (8)—(17), cu următorul cuprins:
(14) Recalcularea drepturilor de pensie conform prevederilor art. 169^1 din lege se efectuează din oficiu.

(15) Drepturile de pensie recalculate se plătesc astfel:
a) începând cu luna iulie 2017, în cazul persoanelor ale căror drepturi de pensie s-au deschis în perioada 1990— 31 martie 2001 inclusiv;
b) începând cu luna noiembrie 2017, în cazul persoanelor ale căror drepturi de pensie s-au deschis în perioada 1 aprilie 2001—31 decembrie 2010 inclusiv.
(16) În situaţia în care, anterior etapei de plată a drepturilor recalculate, prevăzută la alin. (15), sunt înregistrate la casele teritoriale de pensii cereri care fac obiectul art. 107 din lege, aplicarea prevederilor art. 169^1 şi ale art. 107 din lege se efectuează în acelaşi timp, drepturile rezultate din calcul acordându-se conform reglementărilor în vigoare. Plata drepturilor cuvenite se face concomitent, prin excepţie de la termenele prevăzute la alin.(15).
(17) În situaţia în care, în urma aplicării prevederilor art. 169^1 din lege, rezultă un punctaj mediu anual mai mic, se menţin punctajul mediu anual şi cuantumul aferent aflat în plată sau cuvenit la data recalculării.

P.s.
De mutat la Pensii
Cornel Vasile, Consilier juridic