Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Acordarea pensiilor din grupa 1 si 2 recalculate ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Acordarea pensiilor din grupa 1 si 2 recalculate ?

Buna ziua , Am inteles ca de la 1 noiembrie incepe etapa a II-a a acordarii pensiilor de grupa 1 si 2 recalculate.
Astazi am primit pensia. NERECALCULATA.
As vrea sa stiu motivul. Se va mai recalcula pensia ? Cand o sa beneficiez si eu de ea ? Multumesc mult.
In prezent se face verificarea dosarelor de pensie pentru cei care au iesit la pensie dupa 01.03.2001 incepand cu 01.11.2017 respectandu-se prevederile HG nr. 291/ 2017 si daca va incadrati in prevederile Legii nr. 192/ 2015, respectiv din recalculare reiese un punctaj superior, veti primi pensie majorata incepand cu 01.01.2016.
Nu s-au trimis/ primit inca, toate deciziile de recalculare pentru prima perioada de recalculare prevazuta, respectiv 01.07.2017 pentru cei care au iesit la pensie inainte de 01.03.2001
Trebuie retinut ca in urma recalcularii nu este obligatoriu sa va creasca punctul de pensie: acesta poate scadea, dar cuantumul pensiei aflat in plata inainte de recalculare, in acest caz, nu va scadea.
Motivul intarzierii - dosare multe, functionari putini, volum mare de munca .... este motivarea CNPP.
Precizati:
Sexul, luna si anul nasterii, stagiul total de cotizare, din ce se compune acesta,stagiul complet de cotizare, luna si anul deschiderii drepturilor.
Eu trebuia sa primesc decizia de recalculare din luna iunie si inca nu am primit-o, desi am cerut-o in mai multe randuri.
Raspunsul:
Se lucreaza si urmeaza sa o primesc.
Aproximativ 95% din ele sunt pe minus.
De exmplu la mine:
Am punctajul mediu anual de 2,49288
Voi primi decizia cu punctajul de 2,07178
Adica 2493-2072=-421 lei din brut
As vrea sa stiu daca macar s-a inceput plata pentru pensiile recalculate.
Cand se estimeaza sa ajunga la acordarea pensiei recalculate pentru o pensionara din iunie 2004?
H.G.257/2011

Art.134 in forma prevazuta de H.G.291/2017

(15) Drepturile de pensie recalculate se plătesc astfel:

a) începând cu luna iulie 2017, în cazul persoanelor ale căror drepturi de pensie s-au deschis în perioada 1990— 31 martie 2001 inclusiv;

b) începând cu luna noiembrie 2017, în cazul persoanelor ale căror drepturi de pensie s-au deschis în perioada 1 aprilie 2001—31 decembrie 2010 inclusiv.

Daca sunteti sigur ca intrati in aceasta recalculare ramane sa asteptati decizia care in mod aproape sigur va fi pe minus.
Daca imi postati cateva din elementele cerute de mine va puteam da un raspuns sigur.

Pentru recalcularea pensie cu gr I-ii (iesit in pensie din 1992) trebuie sa facem cerere?