Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura fiscala corectare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura fiscala corectare

Buna seara,
Am urmatoarea situatie:Am emis o factura pe suma de 1600 lei si trebuia pe 1700 lei.Am modificat pe suma corecta(1700 lei) cu acelasi date de numar si serie.Am constatat ca este o greseala,CUM POT INDREPTA SITUATIA?
Factura se corecteaza asa:

CF:

ART. 330 - Corectarea facturilor

(1) Corectarea informațiilor înscrise în facturi sau în alte documente care țin loc de factură se efectuează astfel:

a) În cazul în care factura nu a fost transmisă către beneficiar, aceasta se anulează și se emite o nouă factură;

b) În cazul în care factura a fost transmisă beneficiarului, fie se emite o nouă factură care trebuie să cuprindă, pe de o parte, informațiile din factura inițială, numărul și data facturii corectate, valorile cu semnul minus sau, după caz, o mențiune din care să rezulte că valorile respective sunt negative, iar, pe de altă parte, informațiile și valorile corecte, fie se emite o nouă factură conținând informațiile și valorile corecte și concomitent se emite o factură cu valorile cu semnul minus sau, după caz, cu o mențiune din care să rezulte că valorile respective sunt negative, în care se înscriu numărul și data facturii corectate.