Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Mi s-a gresit CIF-ul pe o factura, plata am facut-o.
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Mi s-a gresit CIF-ul pe o factura, plata am facut-o.

Buna! Daca mi s-a gresit CIF-ul pe o factura, plata am facut-o, lucrarea respectiva era pentru firma, doar ca din neatentie furnizorul a trecut alt CIF. E de ajuns sa vina la firma si sa corecteze peste CIF-ul vechi? Sau trebuie facute alte demersuri?
george-neagu, moderator
Cod Fiscal:

Art. 330. - Corectarea facturilor
(1) Corectarea informaţiilor înscrise în facturi sau în alte documente care ţin loc de factură se efectuează astfel:

a) în cazul în care factura nu a fost transmisă către beneficiar, aceasta se anulează şi se emite o nouă factură;

b) în cazul în care factura a fost transmisă beneficiarului, fie se emite o nouă factură care trebuie să cuprindă, pe de o parte, informaţiile din factura iniţială, numărul şi data facturii corectate, valorile cu semnul minus sau, după caz, o menţiune din care să rezulte că valorile respective sunt negative, iar, pe de altă parte, informaţiile şi valorile corecte, fie se emite o nouă factură conţinând informaţiile şi valorile corecte şi concomitent se emite o factură cu valorile cu semnul minus sau, după caz, cu o menţiune din care să rezulte că valorile respective sunt negative, în care se înscriu numărul şi data facturii corectate.
Ioan Petru Butariu, Contabil