Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Biserica reformată și clopotele
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Biserica reformată și clopotele

Bună ziua. Am primit o locuință ANL în regim de chirie in urma cu mai bine de 2 ani. Și problema ar fi ca acum câteva zile sa terminat constructia unei biserici reformate care a început de 1 an și se afla la 30 M aproximativ. De bloc. De când sa deschis se țin zilnic slujbe în limba maghiara și bat clopotele la diferite ore ale zile. As putea face ceva în legătură cu problema asta? Pt mine este o problema ca se aude ft tare și am 2 copii dintre care un bebe. Am vorbit cu vecinii și nimeni nu știm ce sa facem în legătură cu ăsta. Sa numai fir așa gălăgie di cauza bisericii. Eu mă gândit inițial sa fac un grătar în lenjerie intima la granița spațiului dintre bloc și biserica. ..
Nu vad nicio solutie legala decat o negociere pe cale amabila cu popa sau cu superiorii lui.
Daca il enervati prea tare pe preot, s-ar putea ca, lipit de biserica si spre locuinta dvs, in 10m, sa va tranteasca si o capela.
Darie Tudor a scris:

Nu vad nicio solutie legala decat o negociere pe cale amabila cu popa sau cu superiorii lui.
Daca il enervati prea tare pe preot, s-ar putea ca, lipit de biserica si spre locuinta dvs, in 10m, sa va tranteasca si o capela.

Ms. Dar trebuie sa fie o soluție. .. Dar ce dracu sunt condamnat gata. Trebuie sămi fac programul după clopotele și slujbele lui?
CovaciCovaci a scris:
Ms. Dar trebuie sa fie o soluție. .. Dar ce dracu sunt condamnat gata. Trebuie sămi fac programul după clopotele și slujbele lui?

V-am recomandat ceea ce sa faceti.
Legal nu este nicio solutie. Divina pote fi: un cutremur, un incediu...
P.S.: In Cluj sunt, de mult si la mai multe biserici, zeci de reclamatii, dar clopotele continua sa se auda.
Darie Tudor a scris:

CovaciCovaci a scris:
Ms. Dar trebuie sa fie o soluție. .. Dar ce dracu sunt condamnat gata. Trebuie sămi fac programul după clopotele și slujbele lui?

V-am recomandat ceea ce sa faceti.
Legal nu este nicio solutie. Divina pote fi: un cutremur, un incediu...
P.S.: In Cluj sunt, de mult si la mai multe biserici, zeci de reclamatii, dar clopotele continua sa se auda.

Ok. Mulțumesc