avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Închiriere locuinta
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Închiriere locuinta

Buna ziua!
Ce pasi trebuie urmați in cazul in care vreau să închiriez un apartament și viitorul chiriaș nu este de naționalitate română? este din UK
Cel mai recent răspuns: ionescumaria1 , utilizator 14:10, 2 Octombrie 2017
Incheiati contract de locatiune in dublu exemplar prevedeti clauze reciproc avantajoase,
inregistrati contractul la autoritatea fiscala teritoriala
Atentie sporita cu viza de resedinta !
Buna ziua!
Va recomanda ca respectivul contract de inchiriere sa fie semnat bilingv sau, daca este semnat in limba romana, sa luati declaratia chiriasului cum ca este cunoscator al limbii romane.

Cu stima,
ynocentta a scris:

Incheiati contract de locatiune in dublu exemplar prevedeti clauze reciproc avantajoase,
inregistrati contractul la autoritatea fiscala teritoriala
Atentie sporita cu viza de resedinta !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de inchiriere ELuminita ELuminita Buna ziua, Am un apartament mobilat de 2 camere pe care vreau sa-l inchiriez la niste studenti pe 6 luni. Am inteles ca trebuie sa fac un contract la ... (vezi toată discuția)
Contract inchiriere imobil kostasko kostasko Vreau sa fac un contract de inchiriere al imobilului cu chiriasul,dar pe firma la care lucreaza, va rog sa-mi spuneti: -ce trebuie facut in primul rand -ce ... (vezi toată discuția)
Inchiriere apartament si pretul declarat la financiar etc etc Buna ziua, Am un apartament cu 2 camere si doresc sa-l inchiriez dar nu stiu cum sa procedez d.p.v. al contractului si a sumei declarate la financiar. Mai ... (vezi toată discuția)