Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Închiriere locuinta
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Închiriere locuinta

Buna ziua!
Ce pasi trebuie urmați in cazul in care vreau să închiriez un apartament și viitorul chiriaș nu este de naționalitate română? este din UK
Incheiati contract de locatiune in dublu exemplar prevedeti clauze reciproc avantajoase,
inregistrati contractul la autoritatea fiscala teritoriala
Atentie sporita cu viza de resedinta !
Buna ziua!
Va recomanda ca respectivul contract de inchiriere sa fie semnat bilingv sau, daca este semnat in limba romana, sa luati declaratia chiriasului cum ca este cunoscator al limbii romane.

Cu stima,
ynocentta a scris:

Incheiati contract de locatiune in dublu exemplar prevedeti clauze reciproc avantajoase,
inregistrati contractul la autoritatea fiscala teritoriala
Atentie sporita cu viza de resedinta !