avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DEZBATERE SUCCESIUNE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DEZBATERE SUCCESIUNE

Buna ziua.Ar fi multe spus ,dar incerc sa fiu cat concisă.Tatăl meu a decedat acum 3 luni,iar in urma cu multi ani s-a recasatorit cu o femeie exttrem de avara si rea(am avut o copilarie de coșmar).Pentru a se razbuna pe mine,a intocmit acum un an un act de vanzare cumparare pe nepotul meu .Ea nu doreste sa faca succesiunea la notar.Care sunt pasii si daca pot cere sa fie anulat acel act avand in vedere ca nepotul meu nu avea cum sa castige o suma de minim 80 000 euro in trei luni de la implinirea varstei de 18 ani.Vă rog sa ma indrumati ce trebuie sa fac prima data pentru a deschide succesiunea la tribunal si cat timp am pentru a face acest lucru. mulțumesc
Ultima modificare: Marți, 3 Octombrie 2017
adrianaion, utilizator
Cel mai recent răspuns: adrianaion , utilizator 09:45, 7 Octombrie 2017
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Acceptati succesiunea in cel mult un an de la data decesului.
Dezbaterea succesiunii ar trebui sa o faceti cat mai repede. Dupa 2 ani de la deces o sa platiti inca o taxa de 1%
Daca reusiti sa dovediti ca acel act este in realitate o donatie o sa aveti dreptul la 3/8, reprezentand rezerva succesorala. In caz cazul in care tatal nu a avut si alti copii
Ultima modificare: Marți, 3 Octombrie 2017
AvTudor_com, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dati declaratie de acceptare a succesiunii.

Actul de vanzare-cumparare este in realitate un act de donatie .( o donatie deghizata ).


Pretul este de esenta contractului de vanzare-cumparare.

Pretul trebuie sa fie real, sincer si serios, altminteri, suntem in prezenta unei donatii mascate.


Legea prezuma contractul perfectat ca fiind o donatie.


Prin urmare, înstrăinarea cu titlu oneros poate fi prezumată ca fiind donație daca ea are ca dobânditori pe descendenți, indiferent de grad, pe ascendenții privilegiați și pe soțul supraviețuitor.

(art. 1091 alin 4, COD CIVIL ).

Art. 1091 alin 4 al noului Cod civil extinde sfera acestor acte, incluzând în ea orice înstrăinare „cu rezerva uzufructului, uzului ori abitației” sau „în schimbul întreținerii pe viață ori a unei rente viagere”.
Mulțumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Primul pas: acceptați succesiunea printr-o declarație data la notar.apoi solicitați dezbaterea succesiunii în instanta.
Mulțumesc!

Alte discuții în legătură

Contract vanzare -cumparare locuinta catre unul dintre copiii Dl_Sandu Dl_Sandu Buna ziua, familie cu patru copiii,parintii pot face act de vanzare- cumparare a locuintei lor, catre unul dintre copiii, chiar daca ceilalti nu sunt de ... (vezi toată discuția)
Contestare act vanzare cumparare vgeorge vgeorge o ruda a mea a facut un act de vanzare cumparare cu un nepot prin anul 2003 cu clauza de a intra in deplina posesie a bunului (casa si teren) dupa decesul ... (vezi toată discuția)