Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediere contract perioada nedeterminata cu 90 zile ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediere contract perioada nedeterminata cu 90 zile de proba

Om o vechime in munca de 24 luni la alți angajatori nu am beneficiat niciodată de șomaj , acum 3 luni am demisionat de la Faurecia Sibiu si m-am angajat la OMW stație de pompe ca bucătar având semnat un contract cu perioada nedeterminata si 90 zile de proba , ieri am mers la servici si am primit sa semnez o notificare prin care mi se transmite ca sunt concediată cu data de 09.10.2017 urmând sa stau in concediu de odihna pana la acea data , Menționez ca perioada de proba expira pe data de 12.10.2017 . Întrebarea mea este pot beneficia de șomaj ? De ce angajatorul spune ca nu? Luni primesc si decizia de încetare , ce articol va folosi pentru încetare? Dacă acționez in instanța prin contestarea deciziei as avea câștig de cauza ? Ce Ma sfătuiți sa fac , sunt fără servici in pragul iernii cu copii de crescut !!! Numai in România legea e așa batjocoritoare ?
Tudor Maria, utilizator
Daca initiativa incetarii c.i.m. in baza art.31 alin.3 C.mun. apartine angajatorului , atunci puteti beneficia de somaj.

Detalii : www.avocatnet.ro/forum/discu...

Nimeni nu va poate spune daca acționati in instanța prin contestarea deciziei aveti sau nu câștig de cauza.
Cornel Vasile a scris:

Daca initiativa incetarii c.i.m. in baza art.31 alin.3 C.mun. apartine angajatorului , atunci puteti beneficia de somaj.

Detalii : www.avocatnet.ro/forum/discu...

Nimeni nu va poate spune daca acționati in instanța prin contestarea deciziei aveti sau nu câștig de cauza.

Deci practic doamna manager dacă nu menționează un motiv pentru care ma concediat primesc șomaj ? Din experiența Dvs astfel de procese se câștiga ? Ce demersuri ar fi de făcut dansa spune ca nu primesc șomaj încă nu mi-a dat decizia de încetare nu știu pe ce articol o v-a încheia , exista vreo varianta pentru ea sa nu îmi acorde Șomajul? .
Tudor Maria, utilizator
Art.31. C.mun
....
(3) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.
.....

Incetarea c.i.m. in baza oricarui articol care nu este mentionat mai jos, duce la neacordarea indemnizatiei de somaj

a)încetarea raportului de muncă în temeiul art. 56 alin. (1) lit. a), b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;

b)încetarea raportului de muncă la iniţiativa angajatorului, prin notificare scrisă, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;