avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva achizitie auto
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva achizitie auto

Buna ziua. Doresc sa imi cumpar din Germania o masina second hand pe firma. Propietarul imi factureaza fara tva. Ce se intampla cand ajung cu ea in tara ? Platesc ceva aici ? Dar in cazul in care vreau sa o vand ? De vandut vreau sa facturez cu o valoare mai mica decat am luat-o. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: danike , utilizator 22:07, 8 Octombrie 2009
se plateste TVA in Romania, care incepand cu 1 Mai 2009 nu este deductibil, incluzandu-se in pretul de achiztie.

daca o vindeti, o puteti face in regim de scutire, conform art 141, alin.2, lit. g) din Codul Fiscal.

puteti sa o facturati la ce valoare doriti, dar atentie la valoarea ramasa neamortizata, care daca este mai mare decat venitul obtinut in urma vanzarii, diferenta constituie cheltuiala nedeductibila din punct de vedere fiscal si va afecteaza la calculul impozitului pe profit.
danike a scris:

se plateste TVA in Romania, care incepand cu 1 Mai 2009 nu este deductibil, incluzandu-se in pretul de achiztie.


Cred ca ati vrut sa ziceti nedeductibila. Daca este achizitionata pt exceptii este deductibila. Intentionind sa o vindeti, puteti sa o considerati marfa, si atunci faceti numai taxare inversa si nu aveti nimic de plata



daca o vindeti, o puteti face in regim de scutire, conform art 141, alin.2, lit. g) din Codul Fiscal.



Nu este adevarat, acel art se refera la cu totul altceva. Vinzarea de bunuri nu este activ scutita. Cititi cu atentie.



puteti sa o facturati la ce valoare doriti, dar atentie la valoarea ramasa neamortizata, care daca este mai mare decat venitul obtinut in urma vanzarii, diferenta constituie cheltuiala nedeductibila din punct de vedere fiscal si va afecteaza la calculul impozitului pe profit.



Nu este nici o referire in CF din care sa rezulte acest lucru. Pretul de vinzare trebuie sa fie pretul pietei. Diferenta intre pretul pietei si pretul de vinzare efectiv poate fi considerata chelt nedeductibila. Cu atit mai mult daca tranzactia se incheie intre pers afiliate. De vazut art 19 alin 5.
Ultima modificare: Miercuri, 7 Octombrie 2009
t.simona, utilizator
1.daca ziceam taxa, clar era nedeductibila, am folosit TVA, multa lume il vede la masculin......de ex. TVA-ul aferent bunului cutare ....etc etc....ati inteles ideea? nu este vorba de greaseala gramaticala, stati linistita si lasati ironiile deoparte, va rog!

2.d-l caradis a zis ca vrea sa cumpere o masina, o varianta de exprimare folosita de marea majoritate a lumii cand se refera la un autoturism....

3.articolul 141, alin 2, lit f) zice asa: Următoarele operaţiuni sunt, de asemenea, scutite de taxă: livrările de bunuri care au fost afectate unei activităţi scutite, în temeiul prezentului articol, dacă taxa aferentă bunurilor respective nu a fost dedusă, precum şi livrările de bunuri a căror achiziţie a făcut obiectul excluderii dreptului de deducere, conform art. 145 alin. (5) lit. b) şi art. 145^1 (art. 145^1 = limitari ale dreptului de deducere exact pentru acest tip de autoturisme).
dupa parerea mea logica este clar faptul ca daca nu ai avut drept de deducere, statul nu te poate obliga sa colectezi TVA.
4.art 17 din Legea 15/1994 privind amortizarea :in cazul nerecuperarii integrale, pe calea amortizarii, a valorii de intrare a mijloacelor fixe scoase din functiune, agentii economici asigura acoperirea valorii neamortizate din sumele rezultate in urma valorificarii acestora. Diferenta ramasa neacoperita se include in cheltuieli exceptionale, nedeductibile fiscal, pe o perioada de maximum 5 ani, sau diminueaza capitalurile proprii, cu respectarea dispozitiilor legale.

succesuri!

Nu am remarcat introducerea la art 141 alin 2, lit g si a referirii la art 145 1, ma voi documenta in aceasta privinta.

In ceea ce priveste deductibilitate, la art 298 alin 1 pct 44 se spune ca, odata cu intrarea in vigoare a Cf, se abroga orice dispozitii contrare acestui cod, deci numai prevederile CF trebuie respectate in ceea ce priveste impozitul pe profit.

De vazut Decizia 2 OMFP 576/16.04.2004 MO 376/29.04.04.
Ultima modificare: Miercuri, 7 Octombrie 2009
t.simona, utilizator
haideti sa luam un exemplu concret:

firma X achizitioneaza in ian 2007 un autoturims in valoare de 30.000 lei.
dupa 2 ani il vinde cu pretul de 10.000 lei.

valoare amortizata = 12.000 lei
valoare ramasa neamortizata = 18.000 lei
venit obtinut = 10.000 lei

eu apreciez ca 18.000 - 10.000 = 8.000 lei reprezinta cheltuiala nedeductibila

dvs cum vedeti problema?

Alte discuții în legătură

Vanzare auto rodia rodia Am primit ultima factura de la firma de leasing cu val.reziduala 1000 lei. Nu am dedus tva la aceasta factura. Autoturismul respectiv nu este amortizat ... (vezi toată discuția)
Amortizare manolacheflorentina manolacheflorentina achizitionez mijloc fix=30000lei amortizez din el= 5000lei vreau sa-l vand doar cu 10000 intrebarea mea este: sunt obligata sa-l vand cu 25000 lei ? ce ... (vezi toată discuția)
Vanzare mijloc fix sub valoarea contabila ioanaep ioanaep buna ziua. administratorul doreste vanzarea unui mijloc fix aflat in amortizare la valoarea de 65.000 net, iar ramas de amortizat avem valoarea de 159.000 ... (vezi toată discuția)