Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA amortizare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

amortizare

achizitionez mijloc fix=30000lei
amortizez din el= 5000lei
vreau sa-l vand doar cu 10000
intrebarea mea este:
sunt obligata sa-l vand cu 25000 lei ?
ce nota contabila trebuie sa fac?
pot sa vand cu mai putin de 25000 lei?
dak da la dif de 15000 lei tre sa colectez tva?

vanzare mijloc fix
12.400 411 = %

scoatere din gestiune
% = 213 30.000

valoarea ramasa neamortizata este cheltuiala integral deductibila la calculul impozitului pe profit si nu sunteti obligata sa colectati tva aferenta diferentei dintre pretul de vanzare si valoarea ramasa neamortizata.

atentie insa la pretul de vanzare care trebuie sa reflecte pretul pietei, scopul unei societati comerciale fiind acela de a realiza profit.
in acest sens, inspectorii pot ajusta venitul obtinut din cedarea mijlocului fix, intrucat codul fiscal le permite acest lucru.

multumesc frumos pentru raspuns. va rog frumos un temei legal la aceste explicatii se poate?
anexa nr. 1, pct 3 din OMFP nr. 576/2004
art. 11 cod fiscal
MULTUMESC FRUMOS
va rog inca ceva:
cum ramane cu prevederile titlului II art.24 alin 15, in care scrie ca val.neamortizata este deductibila fiscal doar dak mijl.fix este vandut doar prin unit specializate sau prin licitatie?
DECI: se deduce sau nu 6583 cu val ramasa de amortizat?
si ce nota contabila se face ?