Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Persoana desemnată înființare ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Persoana desemnată înființare ONG

Buna dimineața!
Am nevoie de ajutorul dumneavoastră: se dorește înființarea unui ONG. Are mai mulți membri, persoane fizice, ong uri, SRL uri și o unitate administrativ teritorială. Deși era clar ca jn primar nu se poate ocupa efectiv de procedura de înființare, prin actul constitutiv a fost însărcinat cu toate acestea. Persoana desemnată prin actul constitutiv a făcut procura unei alte persoane pt a face toate demersurile de înființare.
Este admisibilă in instanța acea procura sau nu? Pana la termen ar trebui totuși modificat actul adițional și introdusă o a doua persoana însărcinată cu operaționalizarea ong ului?
Multumesc!
Acea imputernicire data de AG de constituire este un mandat, care prin definitie este in principiu un act intuitu personae adica strict personal si netransmisibil daca nu s-a prevazut expres asta sau nu prevede legea in cazuri speciale un asemenea drept. Cu ceva noroc judecatoria ar putea "inchide ochii" dar in opinia mea in mod normal ar trebui sa refuze. A indraznit un notar sa autentifice acea procura fara ca in actul original sa se prevada posibilitatea transmiterii mai departe a mandatului primit? Putea fara probleme angaja un avocat sa se ocupe, pt asa ceva nu necesita o autorizare expresa din partea mandantilor care l-au desemnat....